Tis i Vitaly to duet rodzinny artystów wizualnych – rodzic i syn – pracujący w Brukseli na styku fotografii, sztuki tekstylnej oraz instalacji mixed media. 


Świat wizualny Tis i Vitaly’ego podchodzi do fotografii traktowanej jako punkt przecięcia fizycznych i cyfrowych interwencji – od tworzenia instalacji studyjnych zaprojektowanych do fotografowania, po interwencje w obraz, na nim i wokół niego, a także w jego materialne podłoże. W swojej praktyce postrzegają przedmioty i przestrzenie jako nośniki ludzkich historii, osadzonych w kontekście historii społecznych i przemysłowych. Wykorzystują fotografię jako formę teatralnej inscenizacji, gdzie bohaterami są rzeczy, a nie ludzie. Na pograniczu sztuki tekstylnej, design przedmiotów i scenografii teatralnej poezja tej inscenizacji wyłania się jako dialog między powierzchniami i materiałami, z nielinearnym podejściem do narracji, często celowo przypominający komiksy, inspirowanym estetyką kreskówek franko-belgijskich, średniowiecznych europejskich gobelinów oraz współczesnej zachodnioafrykańskiej sztuki tekstylnej.



Prace Tis i Vitaly’ego były wystawiane w muzeach, galeriach i na targach sztuki na całym świecie, m.in. w Narodowym Muzeum Jedności w Nigerii, MORA Museum of Art w New Jersey (USA), Kigali Centre for Photography w Rwandzie, Galerie Mhaata w Brukseli, Galerie Mitobo w Nowym Jorku oraz na targach sztuki w Lozannie w Szwajcarii. W 2025 roku ich prace mają być wystawiane na targach fotograficznych UnRepresented/Approche w Paryżu, w Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze, w Muzeum Tekstyliów w Forssa w Finlandii oraz w Centrum Kulturalnym Archipel 19 w Brukseli. Ich dzieła znajdują się również w prywatnych kolekcjach w Europie, Afryce, USA i Meksyku.


Tis (they/them, ur. 1975) ma tytuł magistra prawa i lingwistyki ze Stanford University (Kalifornia, USA) oraz tytuł magistra kompozycji muzycznej z University of London. Tis wykładała trans-disciplinary design w Parsons School of Design w Nowym Jorku, muzykę średniowieczną w Królewskim Konserwatorium w Hadze (Holandia) i literaturę średniowieczną w Lang College of Liberal Arts w Nowym Jorku. Książki Tis są wydawane przez Punctum Books. Vitaly (he/him, ur. 1994) uzyskał tytuł magistra urbanistyki i geografii na Wolnym Uniwersytecie w Brukseli oraz licencjat z filologii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, a także studiował w Tuluzie (Francja), Leuven (Belgia) i Shenyang (Chiny).


Tis i Vitaly są członkami międzynarodowej sieci archeologów współczesności CHAT (Contemporary & Historical Archaeology in Theory). Ich badania nad archeologią wiejskich domów w Rwandzie zostaną opublikowane przez Bloomsbury w tomie poświęconym archeologii gospodarstw domowych. Badania dotyczące opuszczonych mieszkań w Polsce również wkrótce zostaną opublikowane przez wydawnictwo Springer w tomie o archeologii represji i oporu.